Sažetak
Ovaj članak analizira stavove o korištenju umjetne inteligencije i potrebama razvoja kritičkog mišljenja u srednjim školama u Hrvatskoj. Rezultati kvantitativnog anketnog istraživanja provedenog u kolovozu i rujnu 2024. godine na uzorku od 503 obrazovnih djelatnika i učenika srednjih škola, pokazuju da većina ispitanika prepoznaje potencijal digitalnih tehnologija i umjetne inteligencije u poboljšanju ishoda učenja.
Postoji međutim razlika u percepciji učenika, koji tehnologiju vide kao jednostavnu za korištenje i školskog osoblja, koje ukazuje na potrebu za dodatnom obukom. Dok obrazovni djelatnici izražavaju snažnu podršku za projektno učenje i razvoj podatkovne pismenosti, kod učenika je izražena potreba razvoja kritičkog mišljenja, što je ključno za kvalitetnu interakciju s umjetnom inteligencijom i prepoznavanje pouzdanih informacija u digitalnom okruženju.
Istraživanje je provela Mreža za razvoj digitalne pismenosti u okviru projekta „Digital Literacy in the Age of AI“.
Ključne riječi
srednje škole, digitalne kompetencije, podatkovna pismenost, umjetna inteligencija, edukacija nastavnika, kritičko mišljenje
Bilješka autora
Kontakt osoba: Žarko Čižmar, https://orcid.org/0009-0001-2911-0743
Istraživanje je provedeno u sklopu projekta Digital literacy in the Age of AI kojeg su implementirali ODRAZ i Telecentar uz financijsku potporu The European Citizen Action Service (ECAS). Ne postoji sukob interesa autora povezan s ovim istraživanjem. ChatGPT 4o je korišten za lekturu dijela teksta.
Citiranje
Čižmar, Ž. (2024). Umjetna inteligencija i kritičko mišljenje u srednjim školama. https://digcomp.info/umjetna-inteligencija-i-kriticko-misljenje-u-srednjim-skolama/